A785KS686M1JLAS040
DigiKey Part Number
399-A785KS686M1JLAS040TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A785KS686M1JLAS040CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A785KS686M1JLAS040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A785KS686M1JLAS040
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Ripple Current @ Low Frequency
418 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C