A785KN227M1ELAS029
DigiKey Part Number
399-A785KN227M1ELAS029TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A785KN227M1ELAS029CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A785KN227M1ELAS029DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A785KN227M1ELAS029
Description
CAP ALUM HYB 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 29mOhm 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C