A770KS566M1JLAS031 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 31mOhm 2000 Hrs @ 125°C
A770KS566M1JLAS031
DigiKey Part Number
399-A770KS566M1JLAS031TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A770KS566M1JLAS031CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A770KS566M1JLAS031DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A770KS566M1JLAS031
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
31mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C