A769KE107M1VLAS031
DigiKey Part Number
399-A769KE107M1VLAS031TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A769KE107M1VLAS031CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A769KE107M1VLAS031DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A769KE107M1VLAS031
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 31mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A769KE107M1VLAS031 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
80.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.61 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
31mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C