A766KE127M1CLAE027 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 500
Datasheet
120 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 5000 Hrs @ 105°C
A766KE127M1CLAE027
DigiKey Part Number
399-A766KE127M1CLAE027TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A766KE127M1CLAE027CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A766KE127M1CLAE027DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A766KE127M1CLAE027
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A766KE127M1CLAE027 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C