A759MS825M2EAAE458 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
8.2 µF 250 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 458mOhm 2000 Hrs @ 125°C
A759MS825M2EAAE458
DigiKey Part Number
399-14135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MS825M2EAAE458
Description
CAP ALUM POLY 8.2UF 20% 250V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A759MS825M2EAAE458 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
47.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
8.2 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
458mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C