A700V107M002ATE028
DigiKey Part Number
399-3030-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-3030-1-ND - Cut Tape (CT)
399-3030-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700V107M002ATE028
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 2V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 28mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A700V107M002ATE028 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm