A700V106M016ATE045
DigiKey Part Number
399-5212-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5212-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5212-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700V106M016ATE045
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 45mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A700V106M016ATE045 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
10 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm