ASLS00-30-A
DigiKey Part Number
6256-ASLS00-30-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
6256-ASLS00-30-ACT-ND - Cut Tape (CT)
6256-ASLS00-30-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASLS00-30-A
Description
MICRO COAX RECEP 30P STRAIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle 0.016" (0.40mm) Surface Mount
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
KEL USA
Contact Finish
Gold-Nickel
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
EMI Shielded
Part Status
Active
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Receptacle
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.25A per Contact
Pitch
0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
IDC
Housing Color
Black
Height Above Board
0.065" (1.65mm)