Image for RPC50R56JTE is not available
RPC50R56JTE
DigiKey Part Number
2315-RPC50R56JTETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC50R56JTE
Description
RES 0.56 OHM 3/4W 5% 2010
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 mOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPC50R56JTE Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)