RMC1/16K3744FTP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KOA Speer Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
3.74 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RMC1/16K3744FTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/16K3744FTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/16K3744FTP
Description
RES 3.74M OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)