RMC1/16K2002DTP is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 18 642
Datasheet
YAGEO
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
20 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RMC1/16K2002DTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/16K2002DTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/16K2002DTP
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)