RMC1/16K1330DTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/16K1330DTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/16K1330DTP
Description
RES 133 OHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
133 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)