RMC1/16JPTP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 2 938 174
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RMC1/16JPTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/16JPTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/16JPTP
Description
RES 0 OHM JUMPER 0603
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)