LRC0402CS1N8GV001T
DigiKey Part Number
712-LRC0402CS1N8GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-LRC0402CS1N8GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-LRC0402CS1N8GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRC0402CS1N8GV001T
Description
FIXED IND 1.8NH 300MA 140 MOHM
Detailed Description
1.8 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 140mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRC0402CS1N8GV001T Models
Category
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant
14GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)