RMH25-07M
RMH25-07M
RMH25-07M
DigiKey Part Number
4285-RMH25-07M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMH25-07M
Description
2.5 MM W TO W CONNECTOR 7P MALE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.098" (2.50mm)
Category
Pitch
0.098" (2.50mm)
Mfr
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Locking Ramp
Connector Type
Color
White
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C