Image for LY20-12P-DT1-P5E-BR is not available
LY20-12P-DT1-P5E-BR
DigiKey Part Number
LY20-12P-DT1-P5E-BR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY20-12P-DT1-P5E-BR
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY20-12P-DT1-P5E-BR Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.106" (2.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.291" (7.40mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Brown
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250V