Image for LY20-10P-DT1-P5E-BR is not available
LY20-10P-DT1-P5E-BR
DigiKey Part Number
LY20-10P-DT1-P5E-BR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY20-10P-DT1-P5E-BR
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.106" (2.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.291" (7.40mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Brown
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250V