IXFK220N17T2
DigiKey Part Number
238-IXFK220N17T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK220N17T2
Description
MOSFET N-CH 170V 220A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 170 V 220A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
500 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
31000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
170 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.3mOhm @ 60A, 10V