MS3114E12-10S
DigiKey Part Number
IMS3114E12-10S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3114E12-10S
Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
10
Features
Backshell
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C