MKJ3A6F8-13SN
DigiKey Part Number
1003-1383-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3A6F8-13SN
Description
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Number of Positions
13
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
8-13
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C