MKJ3A6F10-26SN
MKJ3A6F10-26SN
ITT Cannon MKJ Series
MKJ3A6F10-26SN
DigiKey Part Number
1003-1384-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3A6F10-26SN
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
10-26
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C