MDLM-15PCBRP-F222
DigiKey Part Number
1003-MDLM-15PCBRP-F222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDLM-15PCBRP-F222
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C