KPSE6E16-26P-DZ
DigiKey Part Number
1003-KPSE6E16-26P-DZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSE6E16-26P-DZ
Description
26482 - STYLE SERIES I & MIL BAT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
26
Features
Shrink Boot Adapter
Shell Size - Insert
16-26
Shielding
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
7.5A
Termination
Crimp
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Fastening Type
Bayonet Lock
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C