HDX-WK1M0-12WMB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
HDX-WK1M0-12WMB
DigiKey Part Number
1003-HDX-WK1M0-12WMB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDX-WK1M0-12WMB
Description
IN-LINE RECEPTACLE B 0-12
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IPX8/IPX9K - Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1A, 5A
Shell Size - Insert
0-12
Voltage Rating
250VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.276" (7.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C