HDX-WGKM0-12UMCL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 55
Datasheet
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
HDX-WGKM0-12UMCL
DigiKey Part Number
1003-HDX-WGKM0-12UMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDX-WGKM0-12UMCL
Description
PUSH-PULL PCB RECEPTACLE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IPX8/IPX9K - Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
0-12
Current Rating (Amps)
1A, 5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
250V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C