DDMA-50P-K52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 25
Amphenol Positronic
Amphenol Positronic
Air Electro, Inc.
New at DigiKey
Image for DDMA-50P-K52 is not available
DDMA-50P-K52
DigiKey Part Number
1003-DDMA-50P-K52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDMA-50P-K52
Description
DDMA-50P-K52
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Crimp
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Gold Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
1000VAC
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Wire Gauge
20-28 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C