DCMM-37P-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 40
In Stock: 4
In Stock: 25
In Stock: 25
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Amphenol Positronic
Datasheet
New at DigiKey
Image for DCMM-37P-G is not available
DCMM-37P-G
DigiKey Part Number
1003-DCMM-37P-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCMM-37P-G
Description
DCMM-37P-G
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Voltage Rating
1000V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C