DB-25P-1A7N-K87
DigiKey Part Number
1003-3032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB-25P-1A7N-K87
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Wire Gauge
20-28 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C