SM5018-1R0MHF
DigiKey Part Number
3013-SM5018-1R0MHFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM5018-1R0MHF
Description
FIXED IND 1UH 29A 2.5 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 29 A 2.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
50A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)