SMK-R500-1.0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMK-R500-1.0 |
Description | RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.5, |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.120" L x 0.060" W (3.05mm x 1.52mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |