FWE030024A-10A
DigiKey Part Number
EPS579-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWE030024A-10A
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 30 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Manufacturer
Inventus Power
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.53" L x 1.92" W x 0.99" H (89.6mm x 48.8mm x 25.2mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, GS, TUV
Current - Output (Max)
1.25A
Weight
0.353 lb (160.12 g)
Power (Watts)
30 W