MLVG06031R0UV18CPDG
DigiKey Part Number
3526-MLVG06031R0UV18CPDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
3526-MLVG06031R0UV18CPDGCT-ND - Cut Tape (CT)
3526-MLVG06031R0UV18CPDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVG06031R0UV18CPDG
Description
VARISTOR 0603 VDC 18V CP 1PF
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53 V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
60 V
Manufacturer
INPAQ Technology Co., Ltd
Number of Circuits
1
Series
Capacitance @ Frequency
1 pF @ 1 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
46 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
53 V