INND-TS56YGAG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
QT Brightek (QTB)
In Stock: 785
Datasheet
Similar
QT Brightek (QTB)
In Stock: 200
Datasheet
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow-Green 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
INND-TS56YGAG
DigiKey Part Number
INND-TS56YGAG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-TS56YGAG
Description
DISP 7SEG 0.56" SGL YLW-GN 10DIP
Detailed Description
EDA/CAD Models
INND-TS56YGAG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Common Pin
Common Anode
Color
Yellow-Green
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
15mcd
Wavelength - Peak
572nm
Size / Dimension
0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)