INND-TS56RAB
DigiKey Part Number
1830-1158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-TS56RAB
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
INND-TS56RAB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
Inolux
Color
Red
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Bulk
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
30mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
644nm
Size / Dimension
0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)