INND-TS40RAG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Inolux
In Stock: 0
Datasheet
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm)
INND-TS40RAG
DigiKey Part Number
INND-TS40RAG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-TS40RAG
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10DIP
Detailed Description
Category
Common Pin
Common Anode
Color
Red
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
24mcd
Wavelength - Peak
644nm
Size / Dimension
0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)
Package / Case
10-DIP (0.300", 7.62mm)