XMC7100-F176K4160AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 177
Datasheet
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7 XMC7000 Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 100MHz, 250MHz 4.063MB (4.063M x 8) FLASH 176-TEQFP (24x24)
XMC7000 Robotic Arm Demo
XMC7100-F176K4160AA
DigiKey Part Number
448-XMC7100-F176K4160AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC7100-F176K4160AA
Description
IC MCU 32BIT 4.06MB 176LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
XMC7100-F176K4160AA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mfr
EEPROM Size
256K x 8
Series
RAM Size
768K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 64x12b SAR
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
32-Bit Dual-Core
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
100MHz, 250MHz