XMC4700F144F2048AAXQMA1
DigiKey Part Number
448-XMC4700F144F2048AAXQMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC4700F144F2048AAXQMA1
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4 XMC4000 Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 2MB (2M x 8) FLASH PG-LQFP-144-24
EDA/CAD Models
XMC4700F144F2048AAXQMA1 Models
RAM Size
352K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.13V ~ 3.63V
Data Converters
A/D 32x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type
External
Core Processor
ARM® Cortex®-M4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
144MHz