TLE4971A120T5UE0001XUMA1
DigiKey Part Number
448-TLE4971A120T5UE0001XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLE4971A120T5UE0001XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLE4971A120T5UE0001XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLE4971A120T5UE0001XUMA1
Description
CURRENT SENSOR 120A PG-TISON-8-6
Detailed Description
Current Sensor 120A 1 Channel Current Sensor Bidirectional 8-PowerTDFN
EDA/CAD Models
TLE4971A120T5UE0001XUMA1 Models
Category
Linearity
±1.7%
Mfr
Voltage - Supply
3.1V ~ 3.5V
Series
Current - Supply (Max)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
For Measuring
AC/DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Output
Analog Voltage
Sensitivity
10mV/A
Frequency
DC, 120Hz ~ 210kHz