IPP60R280C6XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 44
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 190
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 266
STMicroelectronics
In Stock: 1 582
In Stock: 405
In Stock: 873
N-Channel 600 V 13.8A (Tc) 104W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP60R280C6XKSA1
DigiKey Part Number
IPP60R280C6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP60R280C6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP60R280C6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 430µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
950 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 6.5A, 10V