IPP200N15N3GXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP200N15N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP200N15N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 150V 50A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 50A (Tc) 150W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP200N15N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1820 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 50A, 10V