IPP114N12N3GXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP114N12N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP114N12N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 120V 75A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 120 V 75A (Tc) 136W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP114N12N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 83µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
65 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4310 pF @ 60 V
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.4mOhm @ 75A, 10V