IPB025N10N3GE8187ATMA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 7 371
Datasheet
N-Channel 100 V 180A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
IPB025N10N3GE8187ATMA1
DigiKey Part Number
IPB025N10N3GE8187ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB025N10N3GE8187ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO263-7
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 275µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
206 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14800 pF @ 50 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5mOhm @ 100A, 10V