IPAW60R280P7SXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 1 858
Datasheet
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 500
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 685
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 123
N-Channel 600 V 12A (Tc) 24W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPAW60R280P7SXKSA1
DigiKey Part Number
IPAW60R280P7SXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPAW60R280P7SXKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPAW60R280P7SXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 190µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
761 pF @ 400 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
24W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 3.8A, 10V