IMYH200R050M1HXKSA1
DigiKey Part Number
448-IMYH200R050M1HXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMYH200R050M1HXKSA1
Description
SIC DISCRETE
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 2000 V 48A (Tc) 348W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-U04
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMYH200R050M1HXKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
64mOhm @ 20A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 12.1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+20V, -7V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
348W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
2000 V
Supplier Device Package
PG-TO247-4-U04
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V