IKZA40N65EH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKZA40N65EH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKZA40N65EH7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 210 W Through Hole PG-TO247-4-3
EDA/CAD Models
IKZA40N65EH7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
370µJ (on), 360µJ (off)
Gate Charge
81 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
13ns/134ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 12.5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
49.6 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
PG-TO247-4-3
Power - Max
210 W