IKWH50N67PR7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKWH50N67PR7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKWH50N67PR7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 670V 105A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 670 V 105 A 246 W Through Hole PG-TO247-3-32
EDA/CAD Models
IKWH50N67PR7XKSA1 Models
Category
Power - Max
246 W
Manufacturer
Infineon Technologies
Switching Energy
980µJ (on), 560µJ (off)
Gate Charge
127 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
18ns/182ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 50A, 9.8Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
670 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
105 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 50A