IKW75N65RH5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW75N65RH5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW75N65RH5XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 395 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IKW75N65RH5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
360µJ (on), 300µJ (off)
Gate Charge
168 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
26ns/180ns
Test Condition
400V, 37.5A, 9Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Base Product Number
Power - Max
395 W