IKW50N65RH5XKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 448-IKW50N65RH5XKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IKW50N65RH5XKSA1 |
Description | IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 305 W Through Hole PG-TO247-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IKW50N65RH5XKSA1 Models |
Category | Switching Energy 230µJ (on), 180µJ (off) |
Manufacturer Infineon Technologies | Input Type Standard |
Series | Gate Charge 120 nC |
Packaging Tube | Td (on/off) @ 25°C 22ns/180ns |
Part Status Active | Test Condition 400V, 25A, 12Ohm, 15V |
IGBT Type Trench Field Stop | Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ) |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V | Mounting Type Through Hole |
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A | Package / Case TO-247-3 |
Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A | Supplier Device Package PG-TO247-3 |
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 50A | Base Product Number |
Power - Max 305 W |