IKW50N65ET7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW50N65ET7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW50N65ET7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 50A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 50 A 273 W Through Hole PG-TO247-3
Gate Charge
290 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
26ns/350ns
Test Condition
400V, 50A, 9Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
93 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 50A
Power - Max
273 W